Mаркетингът в Instagram може да бъде наистина полезен за бизнеса и брандовете. Това е една от дигиталните платформи, които не трябва да пропускате.
Знаете ли колко е полезен Instagram в действителност?
В тази публикация ще разгледаме най-важните статистически данни в Instagram, които трябва да знаете, за да изградите своите стратегии и да създадете кампаниите си.
Статистика в Instagram:
- Към юни 2018 г. има близо 1 милиард активни потребители месечно.
1 милиард е голяма цифра, която нарежда Instagram след Facebook (1,4 милиарда), но пред повечето други социалните мрежи, включително Twitter (който има 68 милиона) и Pinterest (250 милиона).
- Към юни 2018 г. има близо 500 милиона ежедневно активни потребители.
Половината от месечните активни потребители в Instagram влизат ежедневно и активно сърфират в платформата. Това е важно да се спомене, още повече, че и тази цифра продължава да се покачва.
- Бутонът Like се натиска средно 4,2 милиарда пъти на ден.
Този бутон се клика 4,2 милиарда пъти на ден, което означава, че средният потребител преминава през новините си и натиска бутона повече от веднъж на ден, показвайки ангажираност.
- Някои от потребителите в Инстаграм имат висок доход.
Това е една от най-важните демографски информации , която може да извлечем от Инстаграм – голям процент от потребителите са готови (и могат) да отворят портфейлите си, да извадят кредитните карти и да похарчат пари за определен продукт.
Ето и малко статистика:
- 31% от хората, които правят повече от 75k годишно, са в Instagram
- 32% от хората, които правят между 50k-74k годишно, са в Instagram
- 32% от хората, които печелят от 30k до 49k годишно, са в Instagram.
Въпреки, че очевидно има потребители в платформата, които може да имат по-скромни бюджети, има голяма възможност да се свържете именно с тези по-високо платежни потенциални клиенти.
- Почти 2/3 от потребителите са на възраст между 18 и 29 години.
В момента тази демограска картина е силно използвана от голям брой маркетолози и брандове, които се стремят да привлекат точно тези потребители.
- Снимките в Instagram получават средно с 23% повече ангажираност от тези във Facebook.
Тайната е в по-високите проценти на ангажираност, поне що се отнася до Instagram, което отчасти е благодарение на по-добрия обхват, благодарение на заинтересованта публика. Това е значителен брой и показва стойността на платформата. Дори списъкът да приключва точно тук и да няма повече информация, вече имате достатъчно причини да го използвате.
- Марките в Instagram редовно виждат ангажираност от около 4% от общите си последователи.
Това само по себе си не изглежда много. Но сравнено с по-малко от 0,1%, които виждат Facebook и Twitter, изглежда сравнително по-добре.
- Брандовете виждат проценти на ангажираност 10 пъти по-високи в Instagram, отколкото във Facebook.
Не само че марките виждат ангажираност от повече от своите последователи в Instagram, но и получават 10 пъти по-високи проценти там, отколкото във Facebook. Това е добро напомняне, че докато Facebook винаги ще бъде важен, Instagram също е от съществено значение и трябва да се взема предвид високата ефективност на текстовото и видео съдържание.
- Най-доброто време за публикуване в Instagram се определя от таргетираната ви група
Добре е да се знае как изглежда ежедневието на “идеалния клиент” за определен бизнес и на база на него, да се пресметне кога той има най-много свободно време, в което да сърфира из интернет пространството и социалните медии.
- Пътуване и туризъм: петък между 9:00 и 13:00.
- Медии и развлечения: вторник и четвъртък от 12:00. до 15 ч.
- Храна и напитки: петък в 12 ч. на обяд
- Търговия на дребно: вторник, четвъртък и петък от 12:00 ч. на обяд
- Професионални услуги: петък, вторник и сряда от 9:00 или 10:00.
- Нестопанска цел: вторник от 16:00 ч. или 10:00 ч.
- Електронна търговия без търговия на дребно: четвъртък от 21:00 ч. или 16:00 ч
- Фарма и здравеопазване: сряда и неделя от 9:00 ч.
- Лични грижи: четвъртък и петък в 12:00, 13:00; 14:00
- Технологии: понеделник и вторник в 14 ч.
- Образование: четвъртък от 16:00 ч. или 17:00 ч.
Урокът тук: Тествайте пиковите времена за публикуване и вижте какво работи най-добре за вас.
- Публикациите, съдържащи видеоклипове, получават около 38% повече ангажираност от тези, съдържащи изображения.
От известно време знаем, че видеоклипът може да бъде изключително привлекателен, затова се възползвайте от това в Instagram. Включете повече видеа в органичните си публикации, истории и рекламите си за най-добри резултати.
- Брандовете публикуват средно 1,5 пъти на ден.
Тази информация е според проучване на 55 различни най-добре представени марки, следейки кои от стратегиите им помагат да бъдат успешни. Тази честота на публикуване е по-висока от тази, която поддържат много марки, но между комбинация от съдържание на Story и органично съдържание, това ще ви помогне да бъдете актуални.
- Може да отнеме до 19 часа, за да получите 50% от общата ангажираност на публикацията.
Ако тествате нови стратегии или пускате ново, голямо съдържание, може да е трудно да изчакате да видите как се одобравят харесванията и коментарите, но не се притеснявайте, ако това не се случи веднага. Това може да отнеме до 19 часа, за да получите само половината от общите си коментари, а други 10% дори ще дойдат след 19 дни. Търпението е добродетел.
- 70% от потребителите търсят марка в Instagram.
Трябва да сте в Instagram, защото вашите последователи (и потенциални клиенти) активно ви търсят там. Хората искат да видят какво прави вашата марка в Instagram и ако нямате създаден профил, просто може да загубите бизнеса си.
- 80% от потребителите следват поне една марка в Instagram.
Повечето потребители в Instagram следват поне една марка там; огромна част от тези потребители следват много повече. Потребителите обичат да са в крак с новостите и нещата, които правите, а Instagram се възприема като най-добрия начин за информиране.
- 60% от потребителите научават за нови продукти чрез Instagram.
Повече от половината потребители в Instagram са открили нови продукти, докато са в платформата, и са били отворени да научат повече и дори да купуват.
- Повече от 200 милиона потребители посещават бизнес профил поне веднъж дневно.
Не пренебрегвайте това и се уверете, че биографията на вашия профил е оптимизирана, за да получите резултати.
- Около 66% от посещенията в бизнес профилите идват от потребители, които все още не ги следват.
Всички сме имали съмнения дали профилите ни ще ни помогнат да спечелим с нова аудитория и тази статистика е ясно доказателство, че е абсолютно възможно.
- Една трета от потребителите в Instagram са правили покупка чрез мобилната платформа.
В момента, навсякъде, употребата на мобилни устройства е нараснала и надминава използването на десктоп версии от лаптопи и настолни компютри, освен при пазаруването онлайн. Докато покупките чрез мобилни устройства стават все по-често срещани, все още остава тенденцията при пазаруване чрез десктоп устройства.
Сега Instagram прави опит да преобърне тази статистика, чрез бутоните за пазаруване директно върху снимките. Следователно потребителите имат 70% по-голяма вероятност да направят покупка от мобилен телефон, отколкото останалите.
- Средната степен на ангажираност за публикации на брандирани постове в Instagram е 4,3%. Средната степен на ангажираност е 3,5%.
Това е по-високо от другите платформи, включително Facebook, където степента на ангажираност се движи около 0,15% в зависимост от индустрията.
- Брандовете публикуват средно 27,9x на месец.
Това означава, че трябва да публикувате почти всеки ден, като потенциално ще пропуснете дните, които изглежда дават най-ниските % на обсег и ангажираност. Трябва да публикувате последователно, за да бъдете все пак актуални.
- Публикациите, съдържащи или представящи UGC (Потребителски генерирано съдържание) имат 4,5% по-висок процент на реализация от публикациите, които не са в UGC.
Създаденото от потребителите съдържание трябва да бъде съществена част от вашия маркетингов план. Той се доверява на други потребители и сега можем да видим до какво може да доведе доверието: по-висок процент на реализация. Създайте кампании, създадени да вдъхновят UGC, и след това попитайте дали можете да го споделите.
Някои видове изображения ще получат по-добри резултати от други.
Имайте предвид, че това са най-добрите практики и не е нужно да създавате всяко изображение в съответствие с всяко правило.
- Изображенията с един доминиращ оттенък имат най-добри резултати.
- Изображенията с текстура имат по-висока степен на ангажираност, със 79% повече харесвания от такива с ниска.
- Изображенията с повече фоново пространство (или „отрицателно“ или „бяло“) получават с 29% повече харесвания от тези без него.
- Изображенията, които имат син цвят като доминиращ, получават 24% повече харесвания от изображенията с червено като доминиращ цвят.
- По-ниските наситени изображения получават с 18% повече харесвания.
- Публикациите с местоположения се ангажират със 79% повече.
Отбелязването на местоположението не ви помага само да поставите бизнеса си на картата (буквално); той също може да бъде мощен инструмент за изграждане на ангажименти. Може да помогне за геотегиране, подобряване на обхвата ви, а също така ще гарантира, че вашата публикация е в емисията, когато потребителите разглеждат определено място в даден момент в Instagram.
- 60% от топ марките използват един и същ филтър за всеки пост.
Последователност, както се оказва, не е само колко често публикувате; очевидно трябва също така да включва какви видове съдържание публикувате.
Проучване на Simply Measured установи, че най-добрите марки в Instagram, като MTV, Starbucks и Burberry, публикуват поне веднъж седмично. Шестдесет процента от снимките, които тези марки публикуват, са приложени филтри, като Lo-Fi е най-популярният, а Валенсия е най-ангажиращата.
- 7 от 10 Instagram hashtags са хаштагове свързани с марката
Брандираните hashtags са създадени от бизнеси, за да спомогнат за повишаване на информираността на марката и насърчаване на лесно проследяващ се UGC (Потребителски генерирано съдържание). Примерите включват #loveloft и #worldsstrongestcoffee.
- Използването на поне 1 хаштаг може да увеличи ангажираността с до 12,6%.
Някои марки наистина не искат да използват 12 хаштага в публикация, но всички публични акаунти, които активно искат да отглеждат своите последователи и да увеличат ангажираността, трябва да поставят голям акцент върху хаштаговете, тъй като дори един добре планиран хаштег може да се увеличи ангажирането с 12,6%.
- По-дългите хаштагове получават повече резултати.
Хаштаговете, които съдържат средно 21-24 знака, се представят по-добре от по-късите такива. Това е вероятно, защото те са по-конкретни и следователно по-ангажиращи и дори потенциално успешни при свързването ви с нишова аудитория.
- Една трета от най-гледаните истории в Instagram идват от бизнес профили.
Потребителите в Instagram лесно се ангажират със съдържание на Story и с ентусиазъм го правят, когато идва от брандове.
- Марките споделят почти толкова истории, колкото обикновени публикации.
46% от цялото съдържание в Instagram идва от сторитата.
- Instagram Stories привлича големи рекламни бюджети към платформата.
Глобалната маркетингова агенция Merkle забелязва, че разходите за реклама на собствените им клиенти в Instagram представляват 23 процента толкова разходи, колкото Facebook през второто тримесечие на 2018 г., и това благодарение на възхода на Instagram Stories.
- Потребителите на Instagram (46%) и Facebook Stories (42%) обичат да се смеят.
Статистическите данни, които VidMob споделя в свеото изследване за видеа в социалните мрежи за 2018 г., са наистина интересни.
На първо място, те откриха, че над 70% от потребителите на Instagram и Snapchat гледат Stories на двете платформи ежедневно.
Тогава VidMob забеляза, че половината от потребителите на Stories (на всяка социална платформа) имат предпочитание към видеоклипове, които ги карат да се смеят.
- Story Ads увеличават появата на реклами, намерението за покупка, свързването на съобщения и CTR.
Може да се достигне до много по-голям брой потребители, което води и до по-голям брой направени покупки и профилни посещения, дори само с цел опознаване на марката.
- Има 400 милиона потребители, които гледат Истории ежедневно.
Представете си всички тези предимства и след това го приложете на 400 милиона потребители на ден.
80% от всички ежедневно активни потребители на Instagram гледат Историите си толкова често, колкото проверяват и постовете във фийда с новините , така че трябва да публикувате именно там, за да се свържете с тях.
- 30% от потребителите казват, че са закупили продукт, който са открили в Instagram.
Един от всеки трима потребители на Instagram е направил покупка, след като е открил нов продукт в Instagram. А има 1 милиард активни потребители месечно. Можете да сметнете сами останалото.
Използвайте Instagram Ads, за да се възползвате максимално от това, да се свържете с нови потребители, да спечелите нови последователи и след това конвертиранте потокът от хора в потенциални клиенти.
- Рекламите в Instagram обикновено струват повече от Facebook Ads, но все пак си заслужават.
Много хора се отклоняват от Instagram Ads, защото средната CPC (цена за клик) е по-висока, отколкото е във Facebook. Все пак не бива да ги отписвате, защото процентите на ангажираност в Instagram са много високи.
- Спонсорираните видеоклипове получават 3 пъти повече коментари от спонсорираните снимки.
Ако все още не използвате видео, трябва да го направите. Особено когато става дума за Instagram Ads. С видеорекламите получавате общо 3 пъти повече коментари от рекламите с единични
- До 2020 г. се очаква Instagram да представлява 30% от общите приходи от реклама на Facebook.
Това е особено впечатляващо, когато вземете предвид колко рекламни разположения има Facebook (включително мрежата на аудиторията) в сравнение с фийда с новини, истории и новата секция за проучване на храна и други.
- Приблизително 75% от потребителите на Instagram ще предприемат действия за поне една реклама в даден момент.
Според данни на Hootsuite, изчислено е, че трима от всеки четирима потребители на Instagram взаимодействат с реклама, която виждат по някакъв начин в даден момент. Някои очевидно ще взаимодействат с много повече от една.
Ангажираността включва преглед на потребителския ви профил, кликване върху рекламата и дори закупуване. За най-добри резултати изпробвайте различни CTA (призиви за действие), за да видите какво работи за вашата конкретна аудитория и води до най-много действия.
Направете запитване
Абонирайте се за полезно съдържание
Качваме полезни статии в нашия блог, всеки месец…по много