Метод за пренасочване на посетител от една уеб страница към друга уеб страница. Този тип пренасочване трябва да се използва за постоянни пренасочвания (например: вие притежавате уебсайтA.com и websiteB.com, но искате само един уеб сайт. Можете да пренасочите целия трафик от websiteB.com към websiteA.com)
Continue readingArchives
302 Redirect/302 редирект или 302 пренасочване
Метод за пренасочване на посетител от една страница към друга, но този тип пренасочване се използва само за временни ситуации. За постоянни пренасочвания използвайте 301.
Continue reading404 Error/404 грешка
Съобщението за грешка, което се появява, когато посетител се опита да отиде на уеб страница, която не съществува.
Continue readingAd Extensions / Разширения на рекламите
Допълнителни елементи от информация, които могат да се добавят към рекламите в Google Ads, включително отзиви, адрес, ценообразуване, допълнителни описания, изтегляния на приложения, връзки към сайта и обаждане чрез кликване. Разширенията на рекламите помагат на рекламодателите да създават по-богати, по-информативни реклами, които заемат повече площ, което обикновено води до по-висок процент на кликванията.
Continue readingAd Manager Account / Рекламен диспечер
Рекламен профил в Facebook, който ви позволява да показвате реклами в рекламната мрежа на Facebook.
Continue readingAd Network / Рекламна мрежа
Групиране на уебсайтове или приложения, където могат да се показват реклами. Например, Google има 2 рекламни мрежи: мрежата за търсене (текстови реклами, които се показват в резултатите от търсенето) и дисплейната мрежа (графични реклами, които се показват на милиони уебсайтове, които си партнират с Google).
Continue readingAlgorithm / Алгоритъм
Процес или набор от правила, които компютрите следват, за да изпълнят задача. В дигиталния маркетинг алгоритъмът обикновено препраща към наборите от процеси, които Google използва, за да класира уебсайтове в резултатите от търсенето. SEO индустрията предлага различни алгоритми на Google. Два от най-известните са Penguin (който анализира качеството на връзките, сочещи към уебсайт) и Panda
Continue readingAlgorithm Update / Актуализиране на алгоритъма
Промяна в алгоритъма на Google. Актуализациите обикновено оказват влияние върху класирането на уеб сайтове. Google прави стотици корекции на техните алгоритми през цялата година, както и няколко големи актуализации всяка година.
Continue readingAlt Text (or Alternative Text) / Alt Text (или алтернативен текст)
Атрибут, добавен към HTML кода за изображения, използван за предоставяне на посетители на уеб сайта с увредено зрение информация за съдържанието на картината. Най-добрите практики налагат всички изображения на уебсайт да имат алтернативен текст и текстът да е описателен за изображението.
Continue readingAmazon Alexa – гласови команди
Amazon Alexa – гласови команди Устройството на Amazon, което използва гласови команди за извършване на различни неща като: възпроизвеждане на музика, отговаряне на въпроси, актуализиране на времето и др. Гласовото търсене става все по-интересно за SEO индустрията, тъй като повече хора използват устройства като Alexa вместо компютри за търсене.
Continue readingAnalytics (or Google Analytics) / Анализ (или Google Анализ)
Платформа на Google, която позволява на уеб администраторите да събират статистически данни и данни за посетителите на уебсайтове. Google Анализ (понякога съкратено като GA) позволява на уеб администраторите да видят откъде идва уеб трафика и как посетителите се държат в сайта.
Continue readingAnchor Text / Котвен текст
Ключовите думи в хипервръзка. В SEO, котвеният текст е сигнал за класиране на Google, тъй като предоставя контекст за целевия сайт. Например, ако много уебсайтове се свързват с един конкретен уеб сайт, като използват котва “безплатни снимки”, Google използва тази информация, за да разбере, че сайтът на местоназначението е ресурс със свободни снимки. Теоретично това
Continue readingAutomation / Автоматизация
Използване на компютърни програми за изпълнение на задачи, които са повтарящи се и обикновено биват завършвани от човек. Програмите за електронна поща могат да използват автоматизацията, за да изпращат имейл съобщения на хора въз основа на определени задействания (нови клиенти, отговарят или не отговарят на последния имейл и т.н.). Маркерите също използват автоматизацията за подхранване
Continue readingAverage Position / Средна позиция
Показател в Google Ads, който помага на рекламодателите да разберат къде средно рекламите им се показват на страниците с резултати от търсенето с Google. Обикновено има 4 налични рекламни карета в горната част на страницата в резултати от търсенето (където 1 е първата реклама, 2 е втората реклама и т.н.), така че за най-добри резултати
Continue readingBacklink / Обратен линк
Също така известен като “връзка”, това е, когато един сайт има връзка към друг уеб сайт, използвайки html href код. Препратките се използват от Google в техните SEO класификационни фактори, като основната идея е, че ако “уебсайт А” има входящи препратки от други силни уебсайтове (уебсайтове Б, C и D), самият Уебсайт А придобива известна
Continue readingBanner Ad / Банерна реклама
Популярен тип дигитална графична реклама, която може да бъде поставена на различни уебсайтове. Най-голямата и популярна мрежа за графични реклами се управлява от Google и позволява реклами със следните общи размери: 250 x 250 – Квадрат 200 x 200 – Малък площад 468 x 60 – Банер 728 x 90 – Класиране 300 x 250
Continue readingBing – уеб търсачка на Microsoft
Bing – уеб търсачка на Microsoft Уеб търсачка, която предоставя услуги за търсене на продукти за търсене на уеб, видео, изображения и карти. Бинг е собственост и се управлява от Microsoft. Bing контролира приблизително 20% от дела на търсенето.
Continue readingBing Ads – платформа и реклама
Bing Ads – платформа и реклама Платформа, която осигурява реклама с плащане на кликване както на Bing, така и на Yahoo! търсачки. Услугата позволява на бизнеса да създава реклами и впоследствие да показва рекламите на потребители, които търсят ключова дума. Тази платформа предлага и опции за насочване, като например насочване по местоположение, демографско насочване и
Continue readingBlack Hat SEO – забранената практика
Black Hat SEO – забранената практика Сленг за неетичен дигитален маркетолог или SEO, който използва тактики за спам, за да класира уебсайтове, като например копиране на статия, изграждане на връзкки в масови директории. Използва се като термин за “черно” или негативно SEO.
Continue readingBlog / Блог – силата на съдържанието
Blog / Блог – силата на съдържанието За кратко “уеб дневник”, блог е уеб страница или уеб сайт, който редовно се актуализира с ново писмено съдържание. Блоговете са важна част от уебсайта, тъй като те предлагат редовно ново съдържание, което може да помогне за привличането на нови посетители, за ангажирането на съществуващи посетители и др.
Continue readingBot – Google робот/паяк
Bot – Google робот/паяк Автоматизирана програма, която посещава уебсайтове, понякога наричан още “робот” или “паяк”. Спам бот посещава уебсайтове по нечестиви причини, често се показва в Google Анализ като трафик на нежелани събития. Google обаче използва бот за обхождане на уебсайтове, така че те да могат да бъдат класирани и добавени към търсенето в Google.
Continue readingBounce Rate / Степен на отпадане
Процентът посетители на уебсайт, които напускат незабавно, без да кликват или да взаимодействат с която и да е част от страницата. Например, ако 100 души посещават уебсайт и 50 от тях веднага напуснат, сайтът има ниво на отпадане от 50%. Уебсайтовете имат за цел да имат възможно най-ниска степен на отпадане, а средните стойности обикновено
Continue readingBread Crumbs / Хлебни трохички
Навигационни връзки в горната част на уеб страница, които по-добре помагат на потребителя да разбере къде се намира в сайта. Тези връзки често се показват близо до заглавието на уеб страницата и изглеждат така: Начало> Услуги> Специфични услуги.
Continue readingBusiness Manager / Бизнес мениджър
Платформа във Facebook, която позволява на търговците да управляват няколко страници и рекламни профили от едно централно място.
Continue readingCampaign /Кампания – реклама
Серия от рекламни послания. В контекста на дигиталния маркетинг кампаниите могат да се управляват чрез платформи за рекламна мрежа за търсене и дисплей (напр. Google, Bing), социални медии, електронна поща или други онлайн платформи.
Continue readingCode / Код – използван в уеб дизайна
Code / Код – използван в уеб дизайна Езиците, използвани за изграждането на уебсайт. Най-често използваните езици в уеб дизайна са HTML, CSS, JS и PHP.
Continue readingContact Form / Формуляр за връзка
Секция на уеб сайт с попълними полета, за да могат посетителите да се свържат със собственика на уебсайта, най-често използван за събиране на име, телефонен номер и имейл адрес на потенциални клиенти.
Continue readingContent / Съдържание
Всяка форма на онлайн медии, които могат да бъдат четени, гледани или взаимодействани. Съдържанието обикновено се отнася конкретно до писмения материал, но може да включва и изображения и видеоклипове.
Continue readingConversion / Конверсия
Завършване на предварително зададена цел. Това често се използва за проследяване на броя посетители на сайта, които са “превърнати” в клиенти, въпреки че продажбите не винаги се избират като показател. Конверсия може да бъде всяка реализирана цел.
Continue readingConversion Rate / Процент на реализациите
Изчислява се като се раздели броят на постигнатите цели с общия брой посетители. Например, ако 100 посетители посещават уебсайт и 10 от тях завършат целта за реализации (като попълване на формуляр за контакт), тогава процентът на реализация е 10%.
Continue readingCPA (Cost Per Acquisition) / CPA (цена на придобиване)
CPA (Cost Per Acquisition) / CPA (цена на придобиване) – показател в платените платформи за рекламиране, който измерва колко пари се изразходват за придобиване на нов клиент. Тя може да бъде изчислена чрез разделяне на общите разходи на броя реализации за определен период от време.
Continue readingCPC (Cost Per Click) / CPC (цена на кликване)
CPC (Cost Per Click) / CPC (цена на кликване) – сумата, изразходена за кликване върху реклама в кампания с плащане на кликване. В платформата Adwords всяка ключова дума има прогнозна стойност на кликванията, но цените се променят в реално време, тъй като рекламодателите оферират един срещу друг за всяка ключова дума.
Continue readingCPM – Stands for “Cost Per Thousand” / CPM
CPM – Stands for “Cost Per Thousand” / CPM – стойности за “цена на хиляда” (M е римската цифра за 1000). Това е сумата, която рекламодателят плаща за 1000 импресии от рекламата си. Ако например издател плаща $ 10 CPM и рекламата Ви се показва 2000 пъти, ще платите $ 20 за кампанията ($ 10
Continue readingCrawler – сканиране на уеб съдържание
Crawler – сканиране на уеб съдържание Автоматизирана част от софтуера, който сканира уеб сайтовете. Използва се от Google за намиране на ново съдържание и за оценка на качеството на уеб страниците за неговия индекс.
Continue readingCRO (Conversion Rate Optimization) / CRO (повишаване на конверсии)
Клон на дигитален маркетинг, който има за цел да подобри процента на реализация на уеб страници, като по този начин направи страниците по-печеливши. Оптимизирането на процента на реализациите комбинира психологията с маркетинга и уеб дизайна, за да повлияе на поведението на посетителя на уеб страницата. CRO използва тип тестване, наречен “A / B split testing”,
Continue readingCTA (Call to Action)
Елемент на уеб страница, използвана за привличане на посетители към конкретно действие или реализация. CTA може да бъде бутон, върху който може да се кликне с текст, изображение, и обикновено използва императивна глаголна фраза като “обади се днес” или “купете сега”.
Continue readingCTR – Click-Through-Rate / Честота на кликване
Показател, показващ колко често хората кликват върху реклама, след като я видят. Може да се изчисли, като се раздели броят кликвания върху рекламата, разделен на броя импресии. Това съотношение може да бъде полезно, когато се определя дали съобщенията на дадена реклама отговарят на това, което потребителят търси и дали резонира с тях.
Continue readingCTR (Click Through Rate)
Показва колко пъти е била кликната рекламата, спрямо общия брой импресии. Ако например една реклама се показва на 100 души и 10 от тях кликват върху рекламата, тя има процент на кликване 10% (10 кликвания / 100 импресии = 10%).
Continue readingDashboard / Табло за управление
Уеб страница, която съдържа и показва обобщени данни за ефективността на уебсайт или дигитална маркетингова кампания. Таблото за управление извлича информация от различни източници на данни и показва информацията в лесен за четене формат.
Continue readingDigital Marketing / Дигитален маркетинг
Уникален термин за онлайн работа, включващ специализирани маркетингови практики като SEO, PPC, CRO, уеб дизайн, блог, съдържание и всяка друга форма на реклама на свързано с интернет устройство.
Continue readingDirectory / Директория
Уебсайт, който изброява уебсайтове с подобни теми. Някои директории като търговски камари (списък на бизнеса в една географска област) могат да бъдат полезни за SEO.
Continue readingDisplay Ads / Дисплейни реклами
Реклами в дисплейната мрежа, които включват много различни формати като: изображения, видео и аудио. Също известни като банерни реклами. Това са рекламите, които се виждат в мрежата на новинарски сайтове, блогове и социални медии.
Continue readingDisplay Network / Дисплейна мрежа
Мрежа от уебсайтове и приложения, показващи дисплейни реклами в уеб страниците им. Дисплейната мрежа на Google обхваща над 2 милиона уебсайта, които достигат до над 90% от хората в интернет. Фирмите могат да насочват потребителите към дисплейната мрежа въз основа на ключови думи / теми, разположение на конкретни уеб страници и чрез ремаркетинг.
Continue readingDNS протокол – url адреси
DNS протокол – url адреси Това е протокол, който преобразува URL адресите на уебсайтовете (които използват азбучни знаци) в IP адреси (които използват цифрови символи). DNS съществува, защото е по-полезно за потребителите на интернет да запомнят букви и думи в URL адресите на уебсайтовете, но световната мрежа комуникира с номера с IP адреси. Без DNS
Continue readingDofollow линк – маркер
Dofollow линк – маркер Фраза, която обозначава хипервръзка, без маркера “nofollow”. По подразбиране хипервръзката е следваща връзка, докато към нея не бъде добавен код “nofollow”.
Continue readingDuplicate Content / Дублирано съдържание
Отнася се за случаи, когато се срещат части от текст на 2 различни места в мрежата. Когато същото съдържание се намира на няколко уебсайта, това може да доведе до проблеми по класирането за един или всички уебсайтове, тъй като Google не иска да показва няколко уебсайта в резултатите от търсенето, които имат точно същата информация.
Continue readingEcommerce (or E-Commerce) / Електронна търговия (или електронна търговия)
Ecommerce (or E-Commerce) / Електронна търговия (или електронна търговия) – така се обозначават фирми, които извършват бизнес онлайн. Най-често срещаната форма на електронна търговия е онлайн търговец на дребно, който продава продукти директно на потребителя.
Continue readingEmail Automation / Автоматизация на имейли
Маркетингова система, която използва софтуер за автоматично изпращане на имейли въз основа на определени тригери. Използват се множество автоматични имейли в последователност, създават фунии за потребители и сегментират потребители въз основа на поведение.
Continue readingEmail List / Списък с имейли
Колекция от имейл адреси, които могат да се използват за изпращане на целеви имейл маркетингови кампании. Списъкът обикновено се сегментира според класификацията на потребителите, така че списъкът на съществуващите клиенти може да получи един вид комуникация, докато потенциалните клиенти могат да получат повече промоционална комуникация.
Continue readingEmail Marketing / Имейл маркетинг
Използването на имейл с цел получаване на продажби, клиенти или друг вид реализация.
Continue readingFacebook Ads Manager /Мениджър на реклами в Facebook
Facebook Ads Manager /Мениджър на реклами в Facebook – Мениджър на рекламите е инструмент за създаване на Facebook реклами, управление на кога и къде ще се показват и проследяване на ефективността на кампаниите във Facebook, Instagram или тяхната мрежа от аудитории.
Continue readingFacebook Advertising /Facebook Реклама
Facebook Advertising /Facebook Реклама – Facebook позволява на рекламодателите да достигат до своите потребители чрез своята рекламна мрежа. Може да се създаде набор от типове реклами, за да се постигнат различни цели, зададени от фирмите. Facebook рекламата е уникална, тъй като аудиторията е създадена на базата на огромна демографска информация, която Facebook има за своите потребители.
Continue readingFacebook Business Page
Facebook Business Page – публична уеб страница във Facebook създадена, за да представлява компания. Използването на бизнес страница дава достъп на потребителите до Мениджъра на реклами в Facebook. Той също така позволява на бизнеса да се ангажира с потребителите (например харесвания на страници, отговори на съобщения, публикуване на съдържание).
Continue readingFacebook Profile / Facebook профил
Facebook Profile / Facebook профил – Личен профил във Facebook. Профилите се създават автоматично, когато даден потребител се регистрира.
Continue readingFeatured Snippet / Представен фрагмент
Featured Snippet/ Представен фрагмент – обобщена информация, която Google извлича от уебсайт и поставя директно в резултатите от търсенето, за да покаже бързи отговори на общи и прости заявки. Препоръчаните фрагменти се показват в блок в горната част на резултатите от търсенето с връзка към източника. Препоръчаните фрагменти не могат да се създават от уеб администратори;
Continue readingGoogle Ads реклама за резултати
Google Ads реклама за резултати Програма, собственост на Google, която се използва от рекламодателите за поставяне на реклами в страниците с резултати от търсенето в Google, в YouTube и в сайтове в рекламната мрежа на Google. Google Ads е една от основните платформи за реклама.
Continue readingGoogle Adsense – печели от търсачката
Google Adsense – печели от търсачката Платформа на Google, която позволява на уебсайтовете да печелят пари, като публикуват реклами от мрежата на Google на уебсайта си.
Continue readingGoogle Panda алгоритъм
Алгоритъм за търсачка, разработен от Google, за да оцени качеството и уместността на съдържанието на уеб страница. Google Panda е публикуван през февруари 2011 г. Сайтовете, които имат неоригинално или лошо написано съдържание биват наказани от търсачката.
Continue readingGoogle Penguin / Пингвин
Алгоритъм за търсачка, разработен от Google, за да определи качеството на връзките, насочени към определен сайт. Той е стартиран, за да възпира спамерите от blackhat seo практики като частни блогове и мрежи за връзки. Google Penguin е пуснат през април 2012 г. и се актуализира редовно до 2016 г., след което е превърнат в основен
Continue readingGoogle Pigeon алгоритъм
Pigeon – алгоритъм на търсачката на Google, предназначен да обслужва локално насочена информация за определени търсения. Google Pigeon е публикуван на 24 юли 2014 г. и помага на потребителите да намерят местни фирми с широкообхватно търсене на ключови думи.
Continue readingGoogle търсачка – номер 1 в света
Google търсачка – номер 1 в света Google – Основана през 1998 г. Google вече контролира приблизително 80% от пазара за търсене. Google също се разшири, за да включва много софтуерни услуги, директно свързани с търсенето, и насочени към потребители извън индустрията за търсене, като Google Chrome (уеб браузър), Google Fiber (интернет услуга), Gmail (имейл
Continue readingGoogle+ – не съществува вече
Google+ – не съществува вече Google+ – собствена социална медийна платформа на Google. Google+ е използван от компанията за различни успехи и все още получава актуализации, които променят функционалността по различни начини. Google+ може да се използва и за бизнес страници (Google My Business), които могат да включват информация, фирмени събития, актуализации и др.
Continue readingH1-H6 тагове / маркери
Маркерите се използват в HTML за категоризиране на текстови заглавия на уеб страница. Те са по същество заглавията и основните теми на дадена уеб страница и помагат на читателите и търсещите машини да посочат какво представлява страницата. Маркерите за заглавки използват каскаден формат, където страница трябва да има само една H1 (основно заглавие), но отдолу
Continue readingHashtag/Хаштаг – фраза в социалните мрежи
Hashtag/Хаштаг – фраза в социалните мрежи Hashtag – фраза, започваща със символа “#”, използван в социалните медии като начин за маркиране на съдържание, което потребителите могат да намерят. Добавянето на hashtags към публикацията позволява на потребителите да открият тази публикация, когато търсят тази тема. Това може да се използва за намиране на потребители, търсещи широки
Continue readingHeatmap – проследяване на потребители
Heatmap – проследяване на потребители Heatmap е графично представяне на начина, по който потребителите взаимодействат с вашия сайт. Софтуерът Heatmapping се използва за проследяване на това, къде потребителите кликват върху дадена страница, как я преглеждат и какво правят. Heatmaps се използват, за да събират данни за поведението на потребителите, за да съдействат при проектирането и
Continue readingHreflang Tag – покажете езика на сайта си
Hreflang Tag – покажете езика на сайта си Hreflang Tag – Код в html на уебсайт, който разкрива на търсачките като Google кой език използва уеб страницата. Те са особено полезни за уебсайтове, които имат версии на страници на различни езици, тъй като те помагат на Google да разбере кои страници са свързани и кои
Continue readingHTML код – в основата на уебдизайна
HTML код – в основата на уебдизайна HTML е набор от кодове, които се използват, за да укажат на уеб браузър как да показва уеб страница. Всеки отделен код се нарича елемент или маркер. HTML има отварящ и затварящ елемент.
Continue readingHTTPS – защитете сайта си
HTTPS – защите сайта си Поддържа защита на хипертекстовия протокол. Има защитена версия на HTTP, която се използва, за да се определи как данните се форматират и предават в мрежата. HTTPS има предимство пред HTTP, тъй като данните, изпратени при извличането на уеб страница, са криптирани, добавяйки слой за сигурност, така че трети страни да
Continue readingHyperlink/Хипервръзка
Hyperlink/Хипервръзка – Хипервръзката е HTML код, който създава връзка от една уеб страница към друга уеб страница, която често се характеризира с подчертана дума или изображение, което ви отвежда до определеното местоположение, когато кликнете върху този подчертан елемент.
Continue readingIframe – вграждане на елементи
Iframe – вграждане на елементи Iframe – HTML документ, който се намира в друг HTML документ на уебсайт. Вградените рамки обикновено се използват за вграждане на съдържание от един източник на друга уеб страница.
Continue readingImpression Share/Дял на импресиите
Дял на импресиите – Използва се при реклами с плащане на клик, този показател се отнася до процента от случаите, в които зрителите са виждали реклама на рекламодателя, във връзка с общите възможни суми, които биха могли да се видят. Ако делът на рекламната кампания е 70%, рекламите са показали 7 от 10 възможни момента.
Continue readingImpression/Импресия – броят показвания
Impression/Импресия – броят показвания Импресия – термин, използван в рекламата с плащане на кликване, която показва колко пъти е била показвана реклама.
Continue readingInbound Marketing -доверие в бранда
Inbound Marketing -доверие в бранда Inbound Marketing се отнася до дейностите и стратегиите, използвани за привличане на потенциални потребители или клиенти към уебсайт. “Inbound” е по-скоро евфемизъм за това, което традиционно се нарича “SEO”. Входящият маркетинг е от решаващо значение за доброто присъствие в мрежата, тъй като се използва като начин за привличане на потенциални клиенти
Continue readingIP адрес – уникален номер
IP адрес – уникален номер IP адрес – IP адресът е уникален номер, който идентифицира устройство, което използва интернет, за да комуникира по мрежата. Всяко устройство има уникален IP адрес и може да се използва за намиране и разграничаване на това устройство от всички останали устройства при използване на интернет. Можете да намерите публичния си
Continue readingJava – език за програмиране
Java – език за програмиране Java е език за програмиране, който се използва за създаване на приложения, които могат да се изпълняват на цифрово устройство.
Continue readingJavascript (JS) – скриптов език
Javascript (JS) – скриптов език Javascript (JS) – Javascript е скриптов език. Javascript се използва в уеб браузърите, за да осигури интерактивни елементи на уеб страници, които са трудни или невъзможни за постигане само с HTML или CSS.
Continue readingKeyword Density/Плътност на ключовите думи
Плътност на ключовите думи – Плътността на думата се отнася до процента колко често се появява ключова дума на уеб страница във връзка с общите думи на тази уеб страница.
Continue readingKeyword Phrase/Ключова фраза
Група от две или повече думи, които се използват за намиране на информация в търсачката. Понякога, когато търсите нещо, една единствена ключова дума не предоставя информацията, която търсите, докато ключова фраза ви позволява да комбинирате няколко думи заедно, за да намерите по-добра информация.
Continue readingKeyword Stuffing – пренасищане с думи
Keyword Stuffing – пренасищане с думи Когато една уеб страница използва твърде често или излишно ключова дума с намерението да манипулира търсачките. Този тип поведение може да доведе до алгоритмична девалвация при търсене или ръчно наказание от Google.
Continue readingKeyword/Ключова дума
Ключова дума – Дума или фраза, която е показателна за основната тема в част от съдържанието. Когато търсите нещо в търсачката, въведете ключова дума и търсачката ви дава резултати въз основа на тази ключова дума. Една от основните цели на SEO е да показвате уебсайта си в търсенето на възможно най-много ключови думи.
Continue readingLanding Page/Лендинг страница
Целевата уеб страница, на която потребителят пристига, след като кликне върху връзка (в реклама или навсякъде другаде). Някои целеви страници са проектирани с цел генериране на лийдове, а други са предназначени за насочване на потока трафик през сайт.
Continue readingLead – потенциален клиент/контакт
Lead – потенциален клиент/контакт Потенциален клиент, който е комуникирал с бранда с намерение да закупи чрез обаждане, имейл или онлайн формуляр.
Continue readingLink Network – изграждане на линкове
Линк мрежа – Стратегия за изграждане на връзка, която използва мрежа от уебсайтове, всички свързани с връзки, за да се класират определени сайтове в резултатите от търсенето с Google. Някои връзки могат да бъдат известни като частни блог мрежи (PBN). Свързващите мрежи и PBN са срещу указанията на Google и са девалвирани или санкционирани, когато
Continue readingLink profile – профил на връзката
Link profile – профил на връзката Профил на връзката – Кумулативното групиране на всички връзки, насочващи към конкретен уебсайт. Профил на връзката може да се използва за определяне на мощта, доверието, предмета и съдържанието на уебсайта. Профилите на връзките са важни при определянето на това къде даден уебсайт се нарежда в резултатите от търсенето с
Continue readingLinkedin / Линкедин – социална мрежа
Linkedin / Линкедин – социална мрежа Linkedin е социална мрежа, ориентирана към бизнес професионалисти /B2B/, който им помага да се свързват помежду си. Linkedin също е силна платформа за маркетинг и споделяне на професионално съдържание.
Continue readingLinkedin Advertising- Linkedin реклама
Чрез различни рекламни формати рекламодателите могат да наддават за рекламно пространство и да насочват към определени аудитории. Въз основа на длъжност, години опит, индустрия и много други демографски данни.
Continue readingLong Tail Keyword – ключова фраза
Long Tail Keyword – ключова фраза Ключова фраза, която е по-дълга и хипер-специфична, съответства на заявка за търсене на потребител. Ключовата дума получава по-малко търсения на месец, но има по-голямо намерение за търсене и обикновено по-малко конкуренция от компании, които искат да покажат съдържание за тази заявка за търсене.
Continue readingLookalike Audience – опция за насочване
Lookalike Audience – опция за насочване, предлагана от рекламната услуга на Facebook. Тази аудитория е създадена от източник на аудитория (т.е. фенове на страницата ви във Facebook, списък с имейли), а от този списък Facebook ще идентифицира общи характеристики между членовете на аудиторията. Facebook ще се насочи към потребители, които проявяват подобни интереси или качества.
Continue readingMeta Description / Мета описание
Един от мета таговете, който дава описание на страницата в рамките на 160 знака. Мета описанието е важен аспект на уеб страницата, защото е това, което се появява в търсенията с Google и други резултати от търсачките.
Continue readingMeta Keywords / Мета ключови думи
Специален мета маркер, който показва конкретни ключови думи в дадена страница. След злоупотребата с мета ключови думи на някои уебсайтове, изброените ключови думи вече не се прилагат за това, как дадена страница е категоризирана от Google и други търсачки.
Continue readingMetadata / Метаданни
HTML фрагменти, добавени към кода на уеб страницата, които добавят контекстуална информация за обхождащи роботи и уеб търсачки. Те използват метаданни, за да решат каква информация от уеб страница да се покаже в резултатите им. Примерните мета маркери включват датата на публикуване на страницата, заглавието на страницата, автора и описанията на изображенията.
Continue readingNAP (име, адрес, телефонен номер)
Последователността на името, адреса и телефонния номер е важен дял от SEO кампанията. За да се изгради местен авторитет за SEO името, адресът и телефоният номер на бизнеса трябва да бъдат посочени в уебсайтове за местни цитати като Yelp, Google Business, Списък на Angie, Yellowpages, Better Business Bureau, Foursquare и други.
Continue readingNofollow – атрибут на връзка
Nofollow – атрибут на връзка HTML атрибут за връзка, който съобщава на уеб браузъри и търсачки, че връзката към уеб страницата на местоназначението НЕ трябва да прехвърля SEO капитала (т.е. не трябва да дава SEO полза на получателя). Съгласно указанията на Google, всяка връзка, която е неестествена (като например, че сте платили за съобщение за
Continue readingOrganic / Органичен трафик
Източник на трафик към уебсайт, който идва чрез кликване върху резултат от неплатена търсачка. Органичният трафик е основно измерване на SEO кампания и като показва дали сайтът се класира по-добре за съответните ключови думи в търсачките.
Continue readingPBN (Private Blog Network)
Това е съвкупност от частни уебсайтове, които са свързани помежду си. Тези мрежи са предназначени да манипулират търсачките, като добавят големи количества нови връзки към (профила на връзката на) уебсайта. Съвсем наскоро търсачки като Google пробиха злоупотребата с PBN и дори санкционираха сайтове, които ги експлоатират.
Continue readingPDF / ПДФ – дигитален формат
PDF / ПДФ – дигитален формат Дигитален формат на документа, който предоставя цифрово изображение на текст или графика. PDF файловете са често срещан тип документи при качване в интернет, поради лесната му употреба и способността му да се импортират или преобразуват лесно. PDF файловете могат да бъдат индексирани от Google, но трябва да се предприемат
Continue readingPenalty – Наказание от Google
Penalty – Наказание от Google Нарушение, издадено от Google на уеб администратор, за неспазване на указанията. Санкцията се издава от Google чрез Search Console и може да доведе до премахване на сайтове от резултатите в търсачката. Проблемите, които са причинили наказанието, ще трябва да бъдат отстранени преди отмяната му. След отмяна ще отнеме известно време,
Continue readingPPC / Pay-per-Click – реклама на клик
PPC / Pay-per-Click – реклама на клик PPC / Pay-per-Click – модел, при който рекламодателите се таксуват, след като рекламата им бъде кликната. Pay-per-Click обикновено се свързва с реклами в търсачки и социални медии като Google Ads и Facebook Ads.
Continue readingQuality Score -Качествен рейтинг
Оценка на Google Ads за уместността и качеството на ключовите думи, използвани в PPC (Pay-per-click) кампаниите. Тези резултати до голяма степен се определят от уместността на ad copy, очакваната честота на кликване, както и от качеството и целесъобразността на целевата страница. Качественият рейтинг е компонент при определянето на ad auctions / рекламните търгове/, така че
Continue readingQuery / Заявка – намерение на потребител
Query / Заявка – намерение на потребител Терминът обобщава всички потребители, които използват търсачки като Google, Bing или Yahoo. Едно търсене е една заявка.
Continue readingRankBrain / Ранкбрейн
Основен компонент на алгоритъма на Google, който използва машинно обучение за оценка на резултатите от търсенето и свързаните с тях заявки. RankBrain използва модел за интерпретация, който може да тества различни потенциални фактори и да определи намерението за търсене.
Continue readingRankings / Класиране
Общ термин, показващ къде се намира уебсайта в търсачката. Класирането на даден сайт може да се променя с течение на времето в зависимост от различните ключови думи. Те могат да изкарват сайта ви на по-предни позиции.
Continue readingReddit / Редит – социална общност
Reddit / Редит – социална общност Reddit е сайт, който създава отделни общности, наречени „subreddits“, в които потребители да споделят линкове, снимки, видео, или текстове по определена тема. Reddit предлага и платени рекламни услуги.
Continue readingRedirect / Пренасочване
Начин, чрез който уеб браузърът отвежда потребител от една страница на друга, без потребителят да щраква или да прави каквото и да е въвеждане. Има различни видове пренасочвания (най-често срещаният от тях е пренасочването 301), които служат за различни цели. Обикновено това помага за подобряване на потребителското изживяване в уебсайт, като помага на потребителя да
Continue readingRel Canonical / Каноникъл
Rel Canonical / Каноникъл – Използва се за предотвратяване на дублирани проблеми със съдържанието и поддържане на класирането в търсачките. В HTML „rel“ е атрибут, свързан с връзки. „Canonical“ може да бъде приложен към атрибута „rel“, който ще свързва към оригиналната или авторитетна страница, от която се използва или препраща съдържанието. „Каноничната“ страница е оригиналното
Continue readingRemarketing / Ремаркетинг
Remarketing / Ремаркетинг: Известен също като ретаргетинг, вид платена реклама, която позволява на рекламодателите да показват реклами на клиенти, които вече са посетили сайта им. След като потребителят посети сайт, малка част от данните, наречена „бисквитка“, ще се съхранява в браузъра на потребителя. Когато след това потребителят посети други сайтове, тази бисквитка може да позволи
Continue readingResponsive Web Design
Философия за създаване на уебсайт, която позволява цялото съдържание да се показва правилно, независимо от размера на екрана или устройството. Вашият уебсайт ще “отговори” на размера на екрана, който всеки потребител има, свива се и се реорганизира на по-малки екрани и се разширява. Чувствителните уебсайтове, които се считат за мобилни, са с приоритет за показване
Continue readingROAS (Return On Ad Spend)
ROAS (Return On Ad Spend) – обозначава възвръщаемост на рекламни разходи. Маркетингов показател за PPC (pay per click) , който демонстрира печалбата, направена в сравнение с количеството изразходвани средства за реклами. Подобно на ROI.
Continue readingRobots.txt – файл за индексиране
Robots.txt – файл за индексиране Robots.txt – текстов файл, съхраняван на сървъра на уебсайта, който включва основни правила за индексиране на роботи, които „обхождат“ сайта. Този файл ви позволява конкретно да разрешите (или да забраните) някои файлове и папки да бъдат преглеждани от обхождащите ботове, които могат да поддържат вашите индексирани страници ограничени само до
Continue readingROI (Return On Investment)
ROI (Return On Investment) – стойности за възвръщаемост на инвестициите. За да може бизнесът да получи положителна възвръщаемост на инвестицията, те трябва да печелят повече пари, използвайки маркетингови канали, отколкото харчат за самия маркетинг.
Continue readingRSS (Really Simple Syndication)
RSS (Really Simple Syndication) – RSS е място, където всички актуализации се проследяват заедно, в лесно видим формат. Това е начин потребителите да проследяват актуализации на множество уебсайтове (новинарски сайтове, блогове и други) на едно място, избягвайки ръчното регистриране във всеки един сайт поотделно.
Continue readingSchema Markup – изпъкнете с резултат
Schema Markup – изпъкнете с резултат Schema Markup – код, който се добавя към HTML на уебсайт, за да даде на търсачките по-подходяща информация за бизнес, човек, място, отзиви, продукт или нещо. Schema Markup може да помогне на вашия сайт като направи резултата от търсенето ви изпъкващ и подобри честотата на кликване.
Continue readingSearch Engine / Търсачка
Search Engine / Търсачка – програма, която търси индекс на информация и връща резултати на потребителя въз основа на съответните ключови думи. Най-известните търсачки са Google, Youtube, Bing и Yahoo.
Continue readingSearch Network / Мрежа за търсене
Search Network / Мрежа за търсене – Група от уебсайтове, в които могат да се показват реклами. Мрежата за търсене на Google, например, е група от уебсайтове на Google и извън него, които си партнират с Google за показване на текстови реклами.
Continue readingSEM (Search Engine Marketing)
Tермин, използван за описване на онлайн усилията за привличане на клиенти към уебсайт. SEM e цeлият нaбop oт мapĸeтингoви и peĸлaмни тexниĸи, с които се вдига пoceщaeмocттa нa caйтa.
Continue readingSEO / Oптимизация на сайт
SEO (Search engine Optimization) – процесът на подобряване на ефективността на уебсайта и позиционирането му в органични резултати от търсачките чрез различни методи, включително производство или подобряване на съдържание, подобряване на технически код и придобиване на връзки. Прочетете SEO оптимизация на сайт – 22 стъпки за оптимизация на сайт
Continue readingSERP / Серп – страница с резултати
SERP / Серп – страница с резултати SERP (Search Engine Results Page) – означава страница с резултати от търсачката, страницата със списък с резултати от търсенето, която се връща на търсещия, след като те изпратят търсене по ключова дума.
Continue readingSessions / Сесия – Показател в GA
Sessions / Сесия – Показател в GA, който измерва периода от време, в който един потребител взаимодейства с уебсайт (В Google по подразбиране е 30 минути. Сесията не зависи от това колко страници се преглеждат, така че, ако човек отиде на уебсайт и разгледа различни страници в продължение на 20 минути, това ще се
Continue readingSiri / Сири – Дигиталният асистент на Apple,
Siri / Сири – Дигиталният асистент на Apple, който използва технологията за гласово управление и позволява безплатни функции за търсене на виртуални асистенти на iPhone и други продукти на Apple.
Continue readingSitelink / Връзка към сайта
Sitelink / Връзка към сайта – Разширение на рекламата в Google Adwords, което се показва под основното рекламно копие, което води до конкретна страница на уебсайта (т.е. Свържете се с нас, За нас и т.н.). Рекламите могат да имат от 2-6 връзки към сайта.
Continue readingSitemap / Карта на сайта
Sitemap / Карта на сайта – XML файл или страница на уебсайт, който изброява всички страници и публикации, които търсачките могат да видят. Този документ помага на търсачките да разберат бързо цялото съдържание, за което трябва да бъдат запознати на определен уебсайт.
Continue readingSlug – част от URL адреса
Slug – част от URL адреса, която идва след .com. Например, началната страница може да бъде http://www.domain.com, но за страницата „Свържете се с нас (Contact us)“, в края на URL адреса ще бъде добавен Slug, който да насочи браузъра към страница в уебсайта, т.е. http: // www.domain.com/contact-us.
Continue readingSource – Термин в Google Analytics
Source – Термин в Google Analytics, който помага на уеб администраторите да класифицират откъде идва трафик (т.е. „източник“ на уеб трафика).
Continue readingSpam / Спам – некоректният маркетинг
Spam / Спам – некоректният маркетинг Spam / Спам – широко понятие, което включва много различни некоректни дейности в дигиталния маркетинг, които се извършват или за да помогнат на уебсайта да се класира по-добре, или да навредят на конкурентния уебсайт. Спамът често се наблюдава под формата на стотици или хиляди нискокачествени връзки, които са изградени
Continue readingSpider – Автоматизирана програма
Spider – Автоматизирана програма, която посещава уебсайтове по нечестиви причини, като често се показва в Google Analytics като лош трафик. Google обаче използва бот за обхождане на уебсайтове, така че те да могат да бъдат класирани и добавени към търсенето с Google.
Continue readingSSL сертификат – сигурен протокол
SSL сертификат – сигурен протокол SSL сертификат – Тези малки файлове с данни се добавят към уеб сървърите, които след това позволяват на уебсайта да използва протокола HTTPS. SSL сертификатите свързват цифрово криптографски ключ към данните на организацията. Първоначално те са били използвани за осигуряване на вход, трансфер на данни и транзакции с кредитни карти,
Continue readingStyle Sheet – Съкратен термин за CSS
Style Sheet – Съкратен термин за CSS (Cascading Style Sheet). CSS e документ с код, който казва HTML на уебсайта как трябва да се показва на екрана. CSS е документ за спестяване на време за уеб дизайнерите, тъй като те могат да стилизират партиди от HTML код, а не да оформят отделни редове код едно
Continue readingTag / Таг – маркер за групиране
Tag / Таг – маркер за групиране Tag / Таг – В WordPress тагът е идентификационен маркер, използван за класифициране на различни публикации въз основа на ключови думи и тема. Подобно на категориите в WordPress, но таговете са по-подробни и специфични, докато категориите са широки и тематични.
Continue readingTitle Tag – HTML елемент
Title Tag – HTML елемент, който се използва за описание на конкретната тема на уеб страница. Title tags се показват в горната лента с раздели на уеб браузъра. В SEO е най-добра практика да имате описателни Title tags, съдържащи основните ви ключови думи.
Continue readingTracking Code / Проследяващ код
Tracking Code / Проследяващ код – скрипт, често поставен в Header, Footer или страницата след успешно направена поръчка, който предава информация заедно със софтуерни инструменти, за целите на събиране на данни. Инструменти като Google Analytics и Google Adwords използват проследяващи кодове, за да могат да проследяват информация за потребителите, които гледат сайта.
Continue readingTwitch – Видео платформа
Twitch – Видео платформа за стрийминг на живо, собственост на Amazon. Известен е с демонстрирането на турнири за видео игри и спортни турнири. Twitch също предлага голямо разнообразие от поточни канали, вариращи от изкуство и готвене до програмиране. Наскоро Twitch започна да показва потоци от популярни телевизионни предавания, политически митинги и традиционни спортове като Национална
Continue readingTwitter – социална мрежа
Twitter – социална мрежа Twitter – Социална медийна платформа, където потребителите взаимодействат или „туитват“, като публикуват съобщение или отговарят на съобщение с 280 знака или по-малко. Всяко натискане на клавиш на клавиатура се счита за символ. Twitter се използва за споделяне на информация и връзки и използва hashtags за категоризиране на информация. Туитовете обикновено са
Continue readingTwitter Advertising / Реклама в Twitter
Twitter Advertising / Реклама в Twitter – Популяризиране и показване на реклами без да е последвана страницата. Рекламите могат да се използват за повишаване на информираността за марката, за придобиване на повече последователи, за разширяване на обхвата на социалните медии и / или за достигане до бъдещите клиенти относно продукт или услуга.
Continue readingUI (User Interface )
UI (User Interface ) – Потребителски интерфейс е областта, с която потребителят взаимодейства с нещо чрез цифрово устройство. Добрият потребителски интерфейс трябва да е течен/ гъвкав ГЛАДЪК и лесен за разбиране от повечето хора.
Continue readingUnique Visitors / Уникални потребители
Показател, използван в уеб анализите, за да покаже колко различни, индивидуални посетители разглеждат уебсайт за определен период от време. Уникалните посетители се проследяват от техните IP адреси. Ако посетител посети един и същ уебсайт няколко пъти, той ще бъде отброен само веднъж в показателя за уникални посетители.
Continue readingURL (Uniform Resource Locator)
URL (Uniform Resource Locator) адрес – URL e специфичната страница, която се появява във вашия браузер. Или това е адресът на дадена уеб страница.
Continue readingUX (User Experience)
UX (User Experience) – означава потребителско изживяване. UX се отнася до начина, по който потребителят взаимодейства с уебсайт или приложение (където кликва, кои страници посещава). UX може да бъде оформен чрез тестване на разликите в оформлението на страниците, CTA, цветовете, съдържанието и т.н., за да се подобрят процентите на конверсия. Да имаш добър UX е
Continue readingVisitors / Посетители
Посетители – показател в Google Analytics, който определя количествено потребителя на уебсайт за определен период от време. Посетителите често са разделени между „нови посетители“, които разглеждат за първи път през определения период от време, или „връщащи се посетители“, които вече са преглеждали поне веднъж в дадения период от време.
Continue readingWeb 2.0 – World Wide Web
Web 2.0 – World Wide Web Web 2.0 – Втората основна фаза на развитие на World Wide Web, белязана от преминаване от статични уеб страници към динамично съдържание, както и от социални медии и съдържание, генерирано от потребители.
Continue readingWebinar / Уебинар – онлайн семинар
Webinar / Уебинар – онлайн семинар, използван за обучение, информиране или продажба на аудитория от зрители, които са се регистрирали, за да видят презентацията.
Continue readingWebsite / Уебсайт – съдържание
Website / Уебсайт – съдържание Website / Уебсайт – Един или група документи, съдържание и / или медии, които са достъпни в World Wide Web. Обикновено уебсайтовете се идентифицират с име на домейн и се публикуват на уеб сървър.
Continue readingWhite Hat – позволена практика
White Hat — позволена практика, термин за етични дигитални търговци, които не участват в работа, която може да се разглежда като неетична или като спам.
Continue readingWireframe – чертежно оформление
Wireframe – чертежно оформление на уеб страница, което действа като първата стъпка в процеса на проектиране.
Continue readingXML (eXtensible Markup Language)
XML (eXtensible Markup Language) – Подобно на HTML (Hypertext Markup Language), използва се предимно за категоризиране на различни данни за компютрите и хората, за да се използва по-ефективно. По принцип XML позволява персонализиране на маркери/тагове за маркиране на информация, която за компютрите е трудна за разбиране.
Continue readingXML Sitemap – Документ във формат
XML Sitemap – Документ във формат XML, който категоризира всички подходящи страници, публикации, файлове и т.н. на уебсайт. Този документ не е предназначен за човешка употреба, въпреки че може да бъде разгледан от хората. Вместо това, XML картата на сайта е създадена, за да помогне на роботите на търсачките лесно да намерят всички страници за
Continue readingYahoo! Search – търсачка
Yahoo! Search търсачка – Една от най-големите търсачки в света. От 2009 г. платформата се захранва от Bing.
Continue readingYelp – социална платформа
Yelp – социална платформа за прегледи и търсачка, която позволява на потребителите да оставят отзиви за бизнеса. Yelp също предлага рекламна програма, която дава на рекламодателите възможност да показват своите маркетингови активи на квалифицирани потребители въз основа на търсенето с ключови думи.
Continue readingYouTube социална мрежа
YouTube – Уебсайт за видео споделяне Закупен от Google през 2006 г. YouTube е част от рекламната мрежа на Google и се счита за една от най-популярните търсачки в света. YouTube предлага все по-голям набор от стрийминг услуги и произвежда оригинални телевизионни серии.
Continue readingканоникъл (rel=canonical)
Код, който се добавя в html кода, за да покаже на Google дали част от съдържанието е оригинално или дублирано. Canonicals може да се използва и за избягване на дублиращи се проблеми в съдържанието на уебсайт.
Continue readingПозиция – резултат от класиране
Позиция – резултат от класиране Позиция – разположението в резултатите от търсенето с търсачка (Google, Bing и т.н.), където сайтът се класира по конкретна заявка или ключова дума Featured Snippet: Когато съдържанието в уеб страница е изтеглено в резултатите от търсенето в google, за да даде незабавно информацията, която потребителят търси. Първа страница: когато сайтът
Continue reading